Przypuśćmy, że chcę ArtiLensy, co wtedy?

Myślisz poważnie o soczewce Artilens.
Czego możesz oczekiwać i co w tym kierunku zrobić:

Spotkanie informacyjne

Przed podjęciem tak ważnej decyzji jak wymiana soczewki, trzeba być dobrze poinformowanym o wszystkim. Dlatego większość klinik organizuje regularnie niezobowiązujące spotkania informacyjne. Na takim spotkaniu wszystko jest prezentowane, później można zadawać pytania okulistom, optometrystom lub tym którzy mają już wszczepione Artilens

Badanie wstępne

Aby sprawdzić czy będziesz mógł mieć wszczepione soczewki musisz poddać się badaniu:

  1. Zostanie zebrany wywiad na temat twojego zdrowia i powodów, dla których chcesz się poddać operacji;
  2. Zostanie określona korekcja dla Twoich oczu;
  3. Zostaną zbadane takie kwestie jak długość gałki ocznej, średnica źrenicy, ciśnienie śródgałkowe, ostrość widzenia, pole widzenia i stan rogówki;
  4. Wszystkie wady zostaną wykryte.

Na podstawie tych informacji okulista określi czy jest możliwy wszczep soczewek.

Uwaga: jeśli nosisz soczewki kontaktowe, na tydzień przed badaniem powinieneś ich nie używać natomiast w przypadku twardych soczewek kontaktowych, ten czas wynosi dwa tygodnie.

Oświadczenie zgody

Otrzymasz formularz zgody, w którym:

  1. Zostaniesz poinformowany o charakterze zabiegu, zagrożeniach, zaletach i wadach soczewek.
  2. Wyrażasz zgodę na zabieg będąc świadomym iż dobrowolnie podjąłeś/aś decyzję.

Po podpisaniu oświadczenia można umawiać się na procedurę zabiegową.

Procedura

  • Zostaniesz przyjęty w klinice- przez zespół pielęgniarski. Pielęgniarki podadzą Ci krople do oczu w celu zmiejszenia rozszerzenia źrenicy, oraz wyjaśnią przebieg zabiegu. Następnie zostaniesz przebrany w odpowiedni strój i zabrany na sale operacyjną.
  • Przed zabiegiem otrzymasz znieczulenie oka. Może to zaboleć troszeczkę tak jak ukłucie u dentysty. Po ok. 15 minutach oko będzie całkowicie znieczulone, a operator przystąpi do wszczepu soczewki.
  • Lekarz wykona małe nacięcie w rogówce w celu wprowadzenia sztucznej soczewki. Soczewka zostanie wprowadzona do komory przedniej, tj. pomiędzy tęczówkę, a rogówkę. Gdy soczewka znajdzie się dokładnie przed źrenicą, zostanie przymocowana do tęczówki. Pomiędzy maleńkimi zaciskami soczewki umieszcza się fałdę tęczówki, przez co zaciski utrzymają soczewkę w jednym miejscu. Małe nacięcie zostaje zszyte (w przypadku soczewek Artiflex nie są wymagane szwy). Zabieg jest zakończony.
  • Po tym zabiegu, który w zależności od rodzaju soczewki trwa około 20-30 minut, oko jest zakryte tymczasową opaską. Następnie zostaniesz zabrany do pokoju, aby się zrelaksować przy filiżance kawy lub herbaty. Pielęgniarka sprawdzi, czy wszystko jest w porządku i udzieli Ci kilku wskazówek dotyczących opieki pooperacyjnej.

Uwaga: zazwyczaj wykonuje się operację na jedno oko, drugie należy zoperować dopiero po całkowitym wygojeniu się pierwszego oka.

Zasady pooperacyjne

Najważniejsze jest to, aby wyzdrowieć bez komplikacji. W związku z tym, istnieje szereg zasad pooperacyjnych.

  • Należy spać w ochronnej osłonce na oko przez około tydzień po zabiegu. Pozwoli to uniknąć pocierania oka podczas snu.
  • Krople do oczu należy wkraplać przez trzy tygodnie po zabiegu, stosując przepisane lekarstwa.
  • Przez pierwszych kilka tygodni po zabiegu należy unikać wszelkiego ucisku na oczy, tzn. nie należy się pochylać, podnosić, dmuchać itp.
  • Nie należy brać prysznica w pierwszym dniu po zabiegu. W kolejnych dniach należy upewnić się, że woda nie dostanie się do oka.
  • Nie zaleca się używania makijażu do oczu przez pierwsze kilka tygodni.
  • Nie należy pływać w basenie przez kilka tygodni.

Badania kontrolne

Po zabiegu należy dokonywać regularnej kontroli oka dla zapewnienia odpowiedniej rekonwalescencji. Pierwsze badanie kontrolne odbywa się zawsze następnego dnia po zabiegu. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań pomiędzy badaniami zawsze można zwrócić się do lekarza okulisty, który Cię leczył.